Unident Bydgoszcz

Leczenie pod mikroskopem

Jednym z nowoczesnych zabiegów stomatologicznych jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. Leczenie kanałowe to zabieg z zakresu działu stomatologii o nazwie endodoncja, zajmującego się leczeniem miazgi zębowej i takanek okołowierzchołkowych.

Klasyczne leczenie kanałowe to zabieg zwykle bardzo inwazyjny i bolesny, wiążący się z wieloma powikłaniami i nieprzyjemnymi dolegliwościami i dużą ilością wizyt. Leczenie kanałowe pod mikroskopem umożliwia dokładne powiększenie obrazu leczonego zęba, które pozwala na bardzo dokładne oczyszczenie systemu kanałowego zęba i skrócenie czasu leczenia.

PRZEBIEG LECZENIA KANAŁOWEGO ZĘBA POD MIKROSKOPEM

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem polega na powiększeniu obrazu leczonego zęba od 6 do 25 razy za pomocą wysokiej klasy mikroskopu operacyjnego. Tak duże powiększenie umożliwia wgląd do komory zęba, powiększenie obrazu korzeni i kanałów korzeniowych, niewidocznych gołym okiem, a także uwidocznienie zębów trzonowych, znajdujących się w głębi jamy ustnej, co utrudnia ich leczenie w warunkach zabiegów przeprowadzanych bez mikroskopu. Tak dokładny obraz pozwala na precyzję w wykonywaniu zabiegu leczenia kanałowego, ograniczenie ryzyka reinfekcji, czyli zakażania odsłoniętych kanałów zęba podczas dłuższego leczenia rozłożonego na wiele zabiegów. Mikroskop pozwala na dokładne oświetlenie pola wykonywania zabiegu leczenia kanałowego i uwidocznienie miejsc wymagających leczenia, oczyszczenia lub uzupełnienia. Mikroskop podczas zabiegu znajduje się tuż nad głową pacjenta, na specjalnym wysięgniku z możliwością regulacji jego pozycji.KLeczenie kanałowe pod mikroskopem stosuje się w przypadku leczenia zębów o nietypowym kształcie lub umiejscowieniu, leczenia zębów po urazach, usuwania pozostałości ułamanych lub ukruszonych zębów, udrażniania wąskich i zakrzywionych kanałów zębowych oraz w wypadku konieczności usunięcia ciał obcych z tkanki przyzębia – na przykład ostrych fragmentów kości lub narzędzi stomatologicznych złamanych podczas ekstrakcji zębów czy innych zabiegów.

CZY WARTO PODDAĆ SIĘ LECZENIU KANAŁOWEMU POD MIKROSKOPEM?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem to nowoczesna metoda pozwalająca na oszczędność czasu i pieniędzy za dużą ilość kolejnych zabiegów endodontycznych. Dokładność, na jaką pozwala leczenie kanałowe pod mikroskopem, umożliwia wyleczenie zębów, które bez tak precyzyjnego podglądu nie mogłyby zostać prawidłowo oczyszczone i wypełnione. Dzięki dużej skali powiększenia i dokładnemu oświetleniu obszaru poddawanego leczeniu, widoczne są wszelkie ubytki oraz kamień nazebny i próchnica , nawet we wczesnym stadium powstawania. Tak precyzyjny podgląd umożliwia wyleczenie wielu problemów stomatologicznych, zanim jeszcze zdążą się one rozwinąć do etapu, w którym leczenie będzie trudniejsze i o wiele bardziej kosztowne. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest też metodą praktycznie bezbolesną – stosowane jest znieczulenie miejscowe. Podczas leczenia kanałowego pod mikroskopem pacjent znajduje się w pozycji leżącej, co ułatwia relaks podczas przeprowadzania zabiegu i umożliwia stomatologowi łatwiejszy dostęp do miejsca poddawanego leczenia.